کاوه گلستان در عراق کشته شد

golestan.jpg عكس از حسن سربخشيان

:: ديروز بعد از ظهر خبر از کشته شدن يک عکاس و فيلمبردارد ايرانی بر اثر انفجار مين شنيدم. همش با خودم می گفتم کی بوده؟ تا اینکه امروز طبق معمول رفتم یه تابی رو گویا نیوز بخورم. اولین تیترش این بود (( کاوه گلستان، فيلمبردار و عکاس برجسته بر اثر انفجار مين در شمال عراق کشته شد )). حسابی شوک شدم.
کاوه گلستان؟! اصلا باورم نمی شد. من دورادور كارهاي گلستان رو دنبال مي كردم و مي ديدم. يكي از آخرين كارهاش فيلم ((پيام صلح، طنين جنگ)) بود. تصويرهاي خيلي زيبايي داشت. اين فيلم تلاش جمعي زنان و دختران ايراني را براي ميزباني سومين دوره بازيهاي بــانوان مسلمان، در شرايط جنگ و خونريزي در كشور همسايه به تصوير مي كشد؛ جنگي كه بر برگزاري اين بازيها بي تأثير نبوده است. (اما در واقع مي تونيم اين فيلم رو فيلم تبليفاتي براي فايزه هاشمي بدونيم.)
p10-1.JPG
حالا گلستان قرباني جنگ است نه بازيي ها. او به عنوان تصویربردار BBC در جنگ عراق حضور داشت.
كاوه گلستان اعتقاد داشت: يك عكاس خبري به نوعي مترجم و مفسر واقعيت است. يعني واقعيتي را كه در حال به وقوع پيوستن است مثل يك مسابقه ورزشي، يك رويداد اجتماعي يا سياسي، يك فاجعه و يا هر چيز ديگر به ساده ترين شكل ممكن بيان مي كند و مي تواند مطالب و مسائل نهفته در اين واقعه را به خوبي منتقل كند و عكاس خبري مي بايستي در اين زمينه درست عمل كند و تفسيري درست داشته باشد.

وي خود را چشم مردم احساس مي كرد و مي گفت: تعهد من به عنوان يك عكاس اين است كه من چشم ديگر مردم شوم و به جاهايي بروم كه ديگر مردم نمي توانند و از اين طريق به فهم و استنباط مردم كمك كنم. چون هرچه از زندگي بيشتر بدانيم شناختمان از آن بيشتر مي شود. بهمين دليل من تمام تلاشم را براي نشان دادن واقعيت هاي زندگي براي مردم گذاشته ام و اميدوارم كه بتوانم به بهترين شكل از عهده اين كار برايم.

مصاحبه دوچرخه با گلستان را حكمان بخوانيد. جالب است كه از اين مصاحبه دقيقا يك سال مي گذرد.

بعضی از عکس هایش در کارگاه

به هرحال يکی از استادان عکاسی اجتماعی و مستندسازان خوب ايرانی در اين جنگ لعنتی در راه انجام وظیفه حرفه ای خود، از بين رفت.

/ 1 نظر / 14 بازدید
شیرین

خيلی ناراحت شدم من کاوه گلستان رو بیشتر از طريق فيلمهای زندگی فروغ می شناختم ولی دوستش داشتم خيلی متاسفم