جنگ; منافع ملي در چالش ديدگاه هاي افراطي


جنگ; منافع ملي در چالش ديدگاه هاي افراطي

1049824262.3624353892.jpg

شروع جنگ، دميدن روح تازه اي بر جان شبكه هاي اطلاع رساني بود. راديوها و تلويزيون هاي دولتي و خصوصي در راستاي سياست هاي خود و به عنوان ابزاري سياسي اقدام به پوشش رسانه اي اين رويداد كردند.
در اين ميان داستان فعاليت صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، داستاني عاشقانه و دلرباست، "جنگ سلطه" !
IRIB اين بار در نقش صدا و سيماي حزب بعث، نقش ويژه ايفا مي كند. حزب بعث و دولت عراق، و شخص صدام حسين دشمن و تهديد درجه يك مردم ما در اين بيست ساله، يعني بعد از انقلاب بوده اند. حال صدا و سيماي ما به عنوان بازوي تبليغي جريان عراق، اقدام به فعاليت و اطلاع رساني در جهان مي نمايد.
از ابتداي جنگ تا كنون، صدا و سيما با جمع آوري اساتيد گرانبهاي! سياست خارجي و نظامي اقدام به ارايه تحليل هاي فضايي از جنگ نموده است. تحليل هايي كه از ابتدا و قبل از همه چيز در جهت شكست خوردن ائتلاف خونبار جنگ گام بر مي دا رد و موضع ضعيف سياست خارجي ما را ضعيف تر و شكننده تر مي كند.
اين مجموعه حتي تاب تحليل و نظرات محسن رضايي فرمانده سابق سپاه و دبير كنوني مجمع تشخيص را هم نياورد و در جريان برنامه زنده تلويزيوني در هنگام ارايه تحليل وضعيت منطقه از جانب وي، بحث را سريعا عوض و به مصوبات مجمع ختم كرد. جالب است كه تحليل محسن رضايي يكي از تحليل هاي خوب اين جنگ بود كه به كام حضرات سيمايي شيرين نيامد.
تحليل هاي صدا و سيما آنجا جالب تر شد كه نيروهاي ائتلاف به دروازه هاي بغداد رسيدند. مفسراني كه براي بيش از 15 روز، نيروهاي ائتلاف را ضعيف، خونريز، جنايتكار، بي برنامه و استراتژي مي خواندند و رسيدن به بغداد را دور از دسترس تصوير مي كردند، خبر رسيدن نيروهاي ائتلاف به بغداد را به سختي دريافت كردند. كه خود نشاندهء ضعف تحليل مفسران از جنگ عراق است.

در بخش ديگري از اين جريان، صدا و سيما در جهت استفاده از عرق ديني و مذهبي مردم برآمد و با اعلام خبرهاي غير واقع و ضد و نقيض از حمله مكرر نيروهاي ائتلاف به عتبات خبر داد.
براي مدتي در بوق و كرنا كردند كه اي شيعيان بشتابيد كه حرمين از جانب آمريكايي ها مورد تعرض قرار گرفته است. چقدر فراموش كار شده اند. يادمان نرفته است كه چگونه صدام در سال 92 و در جريان قيام مردمي عراقي ها با حرمين چه كرد. هنوز جاي گلوله بر ديوارهاي بين الحرمين، نجف، كاظمين و سامرا باقيست.
در طي سالهايي كه صدام، حرمين را بارها و بارها مورد تعرض قرارداد، يك خبر منتشر نشد كه حال با يك شايعه اين جريان.
بخش ديگر جريان فرصت سوز صدا و سيما به تنوع اخبار جنگ عراق بر مي گردد. شما عنوان ديگري غير از عناوين زير در بخش ها و برنامه هاي مختلف خبري نمي يابيد:
1. عراقي ها قهرمانانه مقاومت مي كنند.
2. آمريكايي ها (البته نه كشور برادر انگلستان) همه ي مردم بي گناه! عراق را با جنگ افزارهاي به خاك خون مي كشند.
3. فاجعه انساني در عراق.
4. آمريكايي هاي تلفات زيادي متحمل شده اند.
5. راه پيمايي ضد جنگ در تمام جهان ادامه دارد.
6. اخبار ضد و نقض از جنگ به گوش مي رسد.
گويي در اين جنگ عظيم هيچ خبر ديگري وجود ندارد. جالب تر آنجاست كه خيل عظيم خبرنگاران تلويزيوني كه در منطقه مستقر شده اند فقط به مانيتورينگ اخبار شبكه هاي ديگر مي پردارند و اخبار مورد نظر را به نقل از آنها و از شلمچه و ديگر نقاط مرزي مي خوانند و دريغ از يك تصوير جنگي اختصاصي.


حرف آخر اين است كه در زماني كه تهديدات جدي است با نگاهي واقعگرايانه مي توان از فرصت سوزي به فرصت سازي گام بر داشت. چرا از تهديدات، نهايت استفاده را نبريم و موقعيتي نوين براي خود نسازيم؟

سيدصادق حسيني

/ 4 نظر / 11 بازدید
alireza

يادمه وقتی که بچه بودم و خلاصه جنگ و اين برنامه ها خيلی از مردم که حال و روز خوشی نداشتن اين جمله رو خيلی تکرار می کردند ( درباره برداران انگليسی ) خداوندی که در لندن مقيم است نگهدار .... و اين .... است . خلاصه فکر کنم اين برادران تحليل گر ما هم هنوز از خواب بيدار نشدن يا اصلا اينها تو باغ نيستن که بابا جان آمريکا بقل گوشمون امده ديگه با يد کم کم فکر راه حل باشيم ........ يا حق

امین

اقا مواظب باشا اين امريکا روی خبر نگارا حساس شده ..از اطلاعاتت ممنون

***

سلام/ اگه رفتنی شدی اميدوارم بهت خوش بگذره . نگران نباش اگه من یه دنيا فکر وخيال داشته باشم تا نخوام کسی نمی فهمه (بجز يه نفر ) مواظب خودت باش.

***

راستی يه چيزی ؛ يه کاری رو شروع کردم که خيلی برام مهمه اما دير نتيجه می ده دعا کن برام که وسطاش جا نزنم تا آخرش هم تلاشم بيشتر بشه هم هدفم برام رنگ نبازه. خيلی برام دعا کن خيييييييييييييييييييييييييييييييييييلی .